Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 50 of 65

Thread: Hardver i softver - pitanja, predlozi i pomoć

Server Admin

Question Hardver i softver - pitanja, predlozi i pomoć

Primetih da na forumu nema teme o hardverskim i softverskim pitanjima, problemima i pomoći (ako postoji a ja ne nisam uočio neka me admin obavesti), pa eto da otvorim tu temu, siguran sam da će koristiti, a i naučiće se dosta toga sigurno.

Dakle, ovde pitajte sve što vas zanima oko hardvera i softvera:

- Hardverski i softverski problemi
    - Diskusije i mišljenja o uređajima i komponentama
    - Predlozi
    - Poređenja
    - Pomoć oko odabira komponenti i uređaja i slično

Potporučnik

Re: Hardver i softver - pitanja, predlozi i pomoć

Super si se sjetio i ja cu da ti pomognem sa odgovorima
    Oko mene sve ceo zivot je LAZZ .[]

Server Admin

Naravno, verujem da ovde ima puno onih koji hoće da se uključe u diskusiju
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

IP adresa: 193.105.163.202:27032

Potpukovnik

Dobra ideja
    Profesionalno povracam nedeljom

Potporučnik

Eh da pocnem ja ovako evo par mojih savjeta za vas u cilju sto boljeg rada vaseg racunara ovako da pocnem od osnovnog koji svaki korisnik racunara bi trebao da zna..
    -Koliko cesto uradite disk defragmenter ili disk cleanup znaci ove dvije stvari dosta vas zapostavlja a one su dosta vazne za odrzavanje brzog rada vaseg racunara disk defragmenter radi sljedece:
    Defragmentacija diska predstavlja proces objedinjavanja fragmentiranih datoteka na čvrstom disku računara.

Do fragmentacije na čvrstom disku dolazi vremenom dok čuvate, menjate ili brišete datoteke. Promene u datoteci koje sačuvate često su uskladištene na lokaciji čvrstog diska koja se ne podudara sa lokacijom originalne datoteke. Dodatne promene se čuvaju na još više lokacija. Vremenom i datoteka i čvrsti disk postaju fragmentirani, a računar sporije radi jer mora da pretražuje mnoga različita mesta da bi otvorio datoteku.

Defragmentator diska je alatka koja preuređuje podatke na čvrstom disku i objedinjuje fragmentirane datoteke da bi računar efikasnije funkcionisao.
    -pokrecete ga tako sto idete na my computer pa na vas HDD C: ili D: desni klik propeties pa onda tools pa defragment now isto tako tu imate i chack now sto je isto jako dobro ponekad odraditi poslje ovoga ce vam racunar puno brze raditi etoo nastavak kasnje....

Server Admin

To je jedan problem koji se javlja. A ima i drugi, i mnogo teži... Privremeni fajlovi. Ti privremeni fajlovi mogu da prouzrokuju na kraju da pukne ceo sistem, ili još gore, da prouzrokuju kočenje hard-diska i prouzrokuju pojavljivanje "bed sektora". U pocetku računar radi lepo, normalno, i onda surfovanjem na internetu, gledanjem filmova preko interneta, radom sa pojedinim programima koji čuvaju logove, nakon izvesnog vremena računar krene da radi mnogo sporije, e to se može rešiti brisanjem "temporary files"-a. Da se ne bi mučili brisanjem sami, i tražili sve te logove i privremene fajlove, jednostavno preuzmite CCleaner i uvidećete koliko se tih privremenih fajlova može nakupiti za kratko vreme.

Eto, pre par dana sam radio na jednom računaru, sistem rađen pre nekih 6-7 meseci, zatraženo je samo čišćenje, na tom računaru sam obrisao 4,9 GB privremenih fajlova. Najviše ih je nakupljeno gledanjem filmova na internetu. Dakle, defragmenter kao prvo, a CCleaner završava ovo drugo, i može se reći odmah da će računar da živne malo
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Potporučnik

Super si napisao to sve oke i ovako posto dosta nas koristi laptop eh sada mnogi laptopi imaju samo 1 kuler i na grafickoj kartici je pasivni hladnjak i cesto i to jako cesto se desava pregrijavanje grafickih kartica kod laptopa pa evo par savjeta od mene kako da ne dodje do toga znaci laptop je ponekad potrebno ispuhati to jeste taj kuler ili ventilator nakuplja prasinu pa ga treba nekada ocistiti i staviti novu termalnu pastu na proc ili grafu termalna pasta sprecava pregrijavanje proca ili graficke kartice i to treba da odradi strucna osoba iako nije tesko a vi recimo mozete ispuhati kuler sa zrakom to jeste sa kompresorom bez rastavljanja laptopa iako je bolje ga rastaviti ne preporucujem igranje nekih zahtijevnijih igara na laptopu jer se graficka grije puno a gore sam obasnio kakvi su im kuleri eh sad naravno ima gamerskih laptopa pa mozete igrati svasta jos nesto je vazno ako koristite laptop a nemate onaj ventilator sto ide ispod a kovca se na usb radi boljeg hladjenja laptopa onda to pokusajte nabaviti ili makar odignite laptop a ne da ga stavljate na sto jer tada nema cirkulacije zraka kroz kuler etoo to je nesto osnovno pazite kada kupujete polovan laptop jer na vecini je radjen "reballing" to je skidanje grafickog cipa i stavljanje novog samo sto vecina servisera to radi tako sto taj cip samo zagrije i ohladi i on proradi i jako se brzo pokvari znaci budite jako oprezni sto se toga tice ako neko zeli da mu detaljno objasnim sta je to nek se javi na pm jer ja imam masinu za to i radim to skoro pa profesionalno...

Server Admin

Reballing je kuglanje ili postojećeg čipa ili stavljanje novog. Znači skine se zagrevanjem postojeći grafički čip sa matične i prekuglaju se kontakti takođe zagrevanjem, takav čip se najčešće prepozna zbog fluksa (lepljive smese kojom se premazuje čip da ne bi došlo do pregrevanja i stvaranja vazdušnih čepova usled skidanja i stavljanja, takođe i ravnomerno prenosi toplotu kroz same kontakte čipa), dakle, taj fluks se može uočiti oko samog čipa, a trajanje se ne zna, može nakon reballinga trajati dan, a može i godinu dana taj čip.

Nesigurno je zagrevanje po meni, uglavnom vadim čip i prekuglam.
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

VIP GaMeR FoReVeR's Avatar

Svaka čast

Samo ako nije problem kad pišete, odvajajte, lakše je čitati i preglednije je, da odma znam gdje je šta (mislim na pasuse)

Mladen98
    Guest

Slazem se, centrirajte naslov da bismo znali o cemu pricate u tekstu, neka bude vizuelno lepse :-)

Major

Mogao bi u istom postu da napravis nesto kao FAQ

Server Admin

Vazi, gledacemo da sto preglednije pisemo, jeste da ce malo veci post biti ali ce biti preglednije i lakse za citanje.
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Retired ::ZeN::'s Avatar

Fino, bice sticky ako bude popularna tema.

Poz
    Nemanja Velickovic

EX CyberShark.RS Administrator
    Studentski predstavnik u Studentskom parlamentu Ekonomskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu
    Clan organizacije ''Grupa za SPEKOF''
    Clan ''Saveza studenata Beograda''
    Trenutno se bavim web designom i social-media marketingom.
    Za vise informacija na [email protected]

Potporučnik

Oke bice preglednije

Server Admin

Intel ili AMD?

Dva giganta koja se nikako ne slažu, pa da predstavim ono osnovno čime se treba voditi pri odabiru.

Dakle, kod nas na Balkanu, ono što najviše upada u oči pri odabiru je naravno cena.
    Intel je primetno skuplji u odnosu na AMD, to upada u oči naravno, e sad se postavlja pitanje, "Šta je to što Intel čini skupljim proizvođačem u odnosu na AMD?".

Razliku u ceni pravi proizvodni proces, broj tranzistora, konstrukcija i odaziv tih komponenti (konstrukcija magistrala je drugačija, pojašnjeno malo niže u post-u).

Intel je svoj proizvodni proces proteklih godina još više unapredio, pa sada radi sa 22-nanometarskim proizvodnim procesom, dok AMD još uvek radi sa 32-nanomerskim proizvodnim procesom, i u tome je najbitnija razlika. A šta zapravo znače te brojke u procesu proizvodnje?

Nanometarski procesi proizvodnje se najlakše mogu objasniti ovako: "Manje nanometara - brže komponente, manje dimenzije komponenti, bolji izgled...", znači, Intel svojim procesom pravi uređaje boljih performansi u odnosu na ostale kompanije. Magistrale na komponentama služe da bi uređaji mogli da komuniciraju međusobno, brzina komunikacije intelovih magistrala je 30% brža u odnosu na sve konkurente - to je ono što Intel čini prvakom u svom poslu. Konkretno, procesori su mnogo brži, bolje komuniciraju sa ostalim komponentama, brže komuniciraju sa ostalim komponentama i u celini se bolje ponašaju.
    Recimo, AMD-u je trebalo oko 10 godina da reši problem komunikacije komponenti, to ih je koštalo i para, i tržišta i kvaliteta (a znam da i sada neki njihovi CPU-u imaju tih problema).

Iskreno, za one koji računar žele samo radi opuštanja i zabave, igranja igrica, AMD će totalno zadovoljiti. A ukoliko računar želite da koristite i za posao i za zabavu, "Intel i ni jedan drugi".
    Recimo, za nepoverovati je da sam naišao na računare gde je intelov čipset prihvatao AMD komponente, a sve to da bi omogućio da računar nastavi da radi.

Dakle, to su šturo objašnjene razlike, ali nadam se razumljive i shvatljive svima koji se dvoume oko odabira proizvođača. Pojasnio sam najbitnije razlike, nadam se da ću nekome skratiti dvoumljenje...

U sledećem post-u ću pisati o matičnim pločama, za koju i zašto se odlučiti. Poz
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Server Admin

U prošlom post-u sam opisao procesore i bitne razlike. Da pomenem i matične ploče sada.

Dakle, četiri je proizvođača matičnih ploča na našem tržištu i u ponudama raznih radnji:

- Asus
    - Gigabyte
    - MSI
    - ASRock

Takođe, "EVGA" i "Intel" matične ploče izdvajam, od onih kojih nema na našem tržištu u prodaji (što ne znači da se ne mogu nabaviti).

Kako je evolucija sve veća, naprednije komponente se nižu konstantno, i u skladu s time treba pratiti trendove i izume (danas novo - već sutra staro).

Čime se treba voditi kod odabira matične ploče?

Glavne stavke pri odabiru su:

- Podrška (online, offline)
    - Praćenje trendova (generacije čipseta, procesora, hdd-a i sdd-a, ram memorije i drugo)
    - Čipset
    - CPU Soket (laički, plastični okvir na matičnoj ploči na koji se fiksira procesor)
    - Broj slotova za RAM i ekstenzije
    - Naponski osnov - bitan kod kvalitetnije opreme (pored osnovnog piner-a, dodatni četvoro-pinac ili napredniji osmo-pinac jer bolje komponente zahtevaju veću vatažu)

Eto, tu se opet kose Intel i AMD, jer sve ploče prave po specifikacijama i uslovima ova dva giganta.

Gejmeri se obično opredeljuju za AMD specifikaciju, naime, čuli su za "overkloking" i misle da je to nešto pre-napredno, ne znajući sve posledice over-klokovanja procesora. Dakle, kao što sa rekao, matične ploče se proizvode prateći trendove Intel-a i AMD-a. Videćete na nekim specifikacijama da se pominju "ATX" i "Micro ATX", to je ništa drugo nego veličina matične ploče.

ATX - veličina matične ploče od 305 x 244 mm
    Micro ATX - veličina matične ploče od 244 x 244 mm (ima čak i manjih, i do 172 x 172 mm)

Da bih skratio priču, jer znam da čim je duži tekst, ređe se čita...

Čipset: (za one koji ne znaju, Intel i AMD čipsetovi nikada ne idu zajedno - takoreći, u svađi su)

Podrška čipsetova je dobra i kod Intel-a i kod AMD-a, tako da tu nije toliko bitna razlika. Bitan je "sam" čipset (generacija).
    U prošlom post-u sam pomenuo da Intelov čipset bolje komunicira sa komponentama, iskreno, i dugotrajniji je nego AMD-ov (i to zavidno dugotrajniji). Trenutno intelove najzastupljenije generacije čipseta su:

Naprednije - X99, Z97, Z87, H97, H87, B85
    Standardne - H61, H77, H81, H85
    Dovoljno je pogledati oznake i primetiti da su X i Z čipsetovi oni napredniji i skuplji. Dok su B, H i A u malo nižem rangu. Da pomenem još i "Southbridge" i "Northbridge", mostove koji kontrolišu funkcije čipseta, ne toliko bitna stavka ali je fino znati za njih.

Što se AMD-a tiče:

Naprednije: 990FX, A88X (ima ga i nižem i višem rangu),
    Standardne: A58, A55, A88X
    AMD je specifičan po tome što nije kreirao previše čipsetova, ali one u navišem rangu konstantno obnavlja i unapređuje (bez promene naziva).

CPU Soket (eng. Socket, srpski - Podnožja procesora)

Podnožja procesora, soket-i, su ustvari kontakti procesora sa matičnom pločom, i kada vidite da piše (primer), socket 935 - to znači da procesor ima 935 kontakta pri spajanju sa matičnom pločom.
    Najnapredniji Intelov soket je trenutno "socket 1150" (generacije 1155, 1156...), dok AMD drugačije označava svoja podnožja procesora, AM3, AM3+, AM2, AM2+, FM2, FM1 (ni jedan nije iznad 1000 pinova, kao Intel)... Sama podrška raznih vidova podnožja se zasniva na tome da bolja podnožja prihvataju i jače procesore, samim tim i jaču konfiguraciju povlače i održavaju. AMD trenutno vodi AM3+ podnožje kao svoje najnaprednije. I ono će verovatno biti zastupljeno i kod novijih procesora, tako da oni koji se odluče za AM3 - AM3+ soket kasnije mogu da razmišljaju 0 nadogradnji.
    Intel za sada forsira 1150 i 1155 soket, koji se može naći i u cenovno pristupačnijim matičnim pločama i može prihvatati nadogradnju novih i naprednijih procesora u budućnosti.

RAM, slotovi za RAM:

Postoje matične ploče sa 2, 4 slota za RAM memoriju (takođe 8 i 16 slota koji su malo znani, koji nisu za slobodno tržište, već za američku vojsku, NASA-u, ogromne laboratorije i projektne firme). Dakle, danas je najviđenija DDR3 (Double Data Rate) memorija, ali kreću polako i DDR4 i DDR5 memorije, o tome će se više znati u neko dogledno vreme. Dovoljno je da kažem da što je veća brojka iza DDR (2,3,4,5...), to je duplo brži prenos podataka. Takođe treba znati da DDR1, DDR2 i DDR3, itd., ne idu zajedno nikada, prvenstveno zbog različite voltaže svakog od njih, a i različiti slot je za svaki od njih (to većina vas zna sigurno). Još da naglasim, hercaža RAM memorije (primer, 800 MHz, 1066 MHz, 1600 MHz) je frekvencija radnog takta i brzina prenosa podataka RAM memorije. Za veliki broj herca potreban je veoma kvalitetan procesor, čipset i matična ploča.

Dakle, da sumiram ovako:

- bolje matične ploče prihvataju bolje procesore i bolji čipset,
    - bolji pricesori i čipset prihvataju bolje, jače i brže RAM memorije i HDD-je i SDD-je.

Ukoliko nekoga interesuje određena matična ploča, ili da ima nešto određeno po želji kupca, neka pita, da porazgovaramo i tome, predložimo...
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Mladen98
    Guest

Svaka cast samo napred K+

Server Admin

Hvala Nastavljamo dalje naravno.
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Server Admin

Setih se jednog interesantnog proizvođača, ne previše poznatog na našim prostorima ali kvalitet njihove robe je daleko iznad konkurencije, takva mu je i cena.

Radi se o proizvođaču audio opreme - HARMAN/KARDON

Imao sam prilike da u punom sjaju vidim i čujem ove neverovatne zvučnike.

Na laptopovima su ređe zastupljeni, sretao sam takve zvučnike na "TOSHIBA Qosmio" (gejmerskom laptopu), i "TOSHIBA SATELLITE Radius" modelu, mada ima na još par modela ali na njih do sada nisam naišao. Za ove zvučnike imam samo reči hvale, realno, ni jedni zvučnici ne zvuče kao ovi, ni jedni ne pružaju takav osećaj i doživljaj kao HARMAN/KARDON set. Ko je imao bliži kontakt sa ovim proizvođačem, zna o čemu pričam. Iskreno, ko ima para da sebi priušti laptop sa njihovim audio setom, nemoj da se premišlja, neće se pokajati. Najviše zato što HARMAN/KARDON ne želi svoje audio uređaje uz lošu konfiguraciju, tako da sam laptop sa takvim zvučnicima ima i zavidne performanse.

HARMAN/KARDON slušalice...FANTAZIJA! Bukvalno!
    I ako se za njihove slušalice mora izdvojiti i preko 200 evra, onaj ko ih kupi (bilo koji model) kupio je najbolje.
    Neko će možda pomenuti i "mega-giga-ultra" popularne Dr.Dre sluške ili Cooler Master sluške, a da se ne izrazim pregrubo, one su "mala beba" za H/K.

5.1 i 2.1 kućni sistemi, kao i studijska oprema, ne znam stvarno kako da opišem njih. Ni jedan proizvođač audio opreme ne može da se poredi sa njima.

Dakle, pogledajte njihove ponude, vidite šta nude, kakve su cene. Ko zna, neko od vas će možda i naći primamljivu ponudu (cenovnu), a ja ću tome ko ih kupi (bio to set na laptopu, slušalice, kućni ili studijski audio sistem...) samo da zavidim što ima para da ih priušti!
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Server Admin

Na šta treba vizuelno obratiti pažnju pri kupovini laptopa i šta treba znati pre same kupovine?

Svaki proizvođač laptopova je specifičan po nečemu, bio to izgled, performanse, kvalitet ili neka određena politika firme.

Laptopovi su prvensteno namenjeni poslovnom svetu i nezahtevnim korisnicima.
    Stoji to da ima raznih konfiguracija, od preslabih do prejakih, takođe su se mnogi proizvođači upustili u dizajniranje gejmerskih laptopova, ali na tom planu mora još mnogo da se radi da bi potpuna implementacija bila dovršena i stavljena pod neke okvire i pravila.

Što se gejminga tiče, kod laptopova postoji problem gde nije moguće postići maksimalne performanse zbog njegove konfiguracije, tačnije imanja baterije.
    Ima programčića i sistemskih podešavanja za postizanje maksimalnih performansi, ali naglašavam, ni tada nisu maksimalne performanse (već su to one programsi dopušteno maksimalne). Baterija je ono što u ovom slučaju pravi problem.

Drugi i po meni najvažniji problem su šarke i šine laptopova (laički - držači ekrana i podizači ekrana).
    Neki proizvođači obraćaju više pažnje na kvalitet šarki i šina, a neki ne.
    Recimo, HP, Toshiba, DELL laptopovi se mnogo retko susreću sa problemima pucanja šarki, dok kod MSI, ASUS i ACER laptopova je to mnogo čest problem. Da se ne bi sretali sa tim problemom, potrebno je pogledati kako se i kojom brzinom otvara laptop (ekran).
    Bitno je da šarke ne budu previše zategnute, ali i da ne budu previše otpuštene.
    Dakle neka srednja jačina, ja klijentima opisujem to ovako: "Koliko vam napora treba da sa dva prsta podignete kutiju šećera, toliki napor treba da bude i pri odklapanju monitora". Jeste malo smešno poređenje, ali je praktično razumljivo.

Treći problem jeste kvalitet plastike. Tačno je i da sve zavisi od serije do serije proizvoda, ali generalno gledano, najviše problema sa plastikom imaju ASUS i MSI laptopovi. Ne kažem da to nije slučaj i kod drugih proizvođača, ali ono što sam ja uspeo da vidim i sa čime sam se sretao, govori mi da je takvo stanje što se plastike tiče.
    Ja volim da ponudim ljudima laptopove koji ne ostavljaju otiske po plastici (ili barem, manje ostavljaju otiske), tako da za mene i taj faktor ima malo značaja.

I za kraj, ako se odlučite za neki laptop, bilo bi dobro pretražiti internet i razgovore u vezi tog modela, čisto da vidite na šta se aludira, šta je to što zadovoljava, šta je to što ne zadovoljava. Tako ćete moći bolje da odlučite i nećete imati previše problema.
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Server Admin

Kako utvrditi kvarove pojedinih komponenti računara ili laptop-a?

Kao i sve danas, komponente računara su potrošni materijal, i imaju vek trajanja. Možda traju duže nego neke druge stvari u svakodnevnom životu, ali svakodnevna su pojava. Dakle, kako utvrditi neke od uobičajenih kvarova na računaru?

1. Računar ne pali.

To je specifičan kvar, iz razloga jer ima dosta uzroka i treba više stvari proveriti da bi se utvrdilo šta tačno "ne štima".

Prvo što bi u tom slučaju trebalo proveriti je napajanje računara (kod desktop mašina), laptopovima je adapter napajanje (pored baterije). Najlakši način je da otvorite stranicu kućišta i pogledate da li vam svetli lampica na matičnoj ploči, ili da li na napajanju okreće ventilator, u slučaju da ni jedno od ta dva ne radi, znači da je problem u napajanju ili kablu napajanja. Ko pored sebe ima drugo napajanje, može da priključi njega i proveri.

U slučaju da napajanje radi, tj. daje struju ploči, sledeći korak je provera ispravnosti procesora.

Kuler na procesoru će se svakako okretati, što ne znači da procesor radi. Čak šta više, ako se kuler na procesoru konstantno brzo okreće, a nema slike, znači da je procesor crkao. Tu postoji i druga opcija, RAM memorija i slot za RAM memoriju. Ukoliko računar ne daje sliku a kuler se okreće, može biti ili procesor ili memorija.

Kod laptopa je to drugačije i vidljivije. Ukoliko ne radi procesor, okretaće se kuler na procesoru, ali će i lampica na CAPS LOCK tasteru svetleti non-stop. Tada znači da je procesor u pitanju. Ako ne svetli, onda moze biti memorija.

2. Gasi se sam od sebe

U tom slucaju moze biti sledece: Loš hard-disk (igla na hard-disku zakači i restartuje), loši kondenzatori ili druge mikro-komponente na matičnoj ploči, čipset kvar.

Prva opcija je najbrže rešiva ali ujedno i najskuplja. Kod kondenzatora i čipseta je potrebno skidanje sa ploče i vraćanje novih ili postojećih komponenti (novi kondenzatori uglavnom). Traje duže.

3. Pali ali nema slike na monitoru (ili, ukoči slika u nekom trenutku)

U tom slučaju može da bude grafička kartica ili memorija grafičke kartice. Tu postoje dve glavne greške koje se uočavaju (ima ih više, ali je u najviše slučajeva sledeće...). Ukoliko je grafički čip, neće biti slike na monitoru (kod laptopa, neće biti slike ni kada se priključi na eksterni monitor). Ukoliko je memorija grafičke kartice, na ekranu će se pojavljivati vertikalne (uspravne) linije.

"Kod laptopa, ukoliko je problem grafički čip, lampica na CAPS LOCK tasteru će trepereti konstantno."

4. Laptop (desktop) upali i ukoči pre učitavanja sistema

U tom slučaju može biti loš hard-disk ili greška u čipsetu.

Naravno, sve navedeno može biti i delimično isto, ako ne i potpuno isto. Sve zavisi od toga šta je u kvaru, šta je prouzrokovalo kvaru i šta može da se primeti i učini po pitanju popravke. Naravno i da je svako utvrđivanje lakše ukoliko se tu (ili u blizini) nalaze druge komponente kojima mogu da se testiraju ovi kvarovi.

Još jednom šturo i što prostije objašnjeno (to su učestaliji kvarovi, ima ih još mnogo), sigurno će pomoći mnogima ukoliko se budu sreli sa nekim od ovih problema. Poz
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Pukovnik

Ukratko moj problem: Laptop sa baterijom ili bez baterije na povezanom punjacu (posto baterija ionako ne traje duze od 5 minuta) ne prikazuje sliku, tj. prikazuje sve crno. Deluje mi da nije do ekrana, jer sam elem prikljucio eksterni monitor i ekran je jos uvek bio crn. Kada se pali laptop, cuje se zvuk zujanja sto ne znam na sta tacno ukazuje, ali ne trepere lampice za rad hdd (ili kako vec), ne svetli lampica kad stisnem CAPS LOCK/NUM LOCK. probao sam da izvadim bateriju pa da drzim 60 sec dugme za paljenje, pa sam pokusao da drzim ekran pod odredjenim uglom, nista nije pomoglo. Samo npr kad povezem eksterni monitor vide se neke kao sare po ekranu nekoliko sekundi i onda bude skroz crno.

LP

Mladen98
    Guest

To ukazuje na kvar graficke kartice :-) Mada to je samo pretpostavka.

Server Admin

Quote Originally Posted by twix View Post
    Ukratko moj problem: Laptop sa baterijom ili bez baterije na povezanom punjacu (posto baterija ionako ne traje duze od 5 minuta) ne prikazuje sliku, tj. prikazuje sve crno. Deluje mi da nije do ekrana, jer sam elem prikljucio eksterni monitor i ekran je jos uvek bio crn. Kada se pali laptop, cuje se zvuk zujanja sto ne znam na sta tacno ukazuje, ali ne trepere lampice za rad hdd (ili kako vec), ne svetli lampica kad stisnem CAPS LOCK/NUM LOCK. probao sam da izvadim bateriju pa da drzim 60 sec dugme za paljenje, pa sam pokusao da drzim ekran pod odredjenim uglom, nista nije pomoglo. Samo npr kad povezem eksterni monitor vide se neke kao sare po ekranu nekoliko sekundi i onda bude skroz crno.

LP
    Grafički čip ti je otišao. Mora da se skida sa ploče, da se prerade kontakti na njemu i da se vrati na ploču ponovo. Za takve poslove se nikad ne zna hoće li proraditi, i ako proradi, da li će trajati dan, mesec ili godinu. Uglavnom, to je problem kod tvog laptopa.
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Pukovnik

Code:
    Problem signature:
    Code:
      Problem Event Name:	BlueScreen
      OS Version:	6.1.7601.2.1.0.256.1
      Locale ID:	1033

Additional information about the problem:
      BCCode:	116
      BCP1:	861F0510
      BCP2:	8EE196F0
      BCP3:	00000000
      BCP4:	00000002
      OS Version:	6_1_7601
      Service Pack:	1_0
      Product:	256_1

Files that help describe the problem:
      C:\Windows\Minidump\112014-17986-01.dmp
      C:\Users\Malisa\AppData\Local\Temp\WER-34632-0.sysdata.xml

Read our privacy statement online:
      http://go.microsoft.com/fwlink/?link...8&clcid=0x0409

If the online privacy statement is not available, please read our privacy statement offline:
      C:\Windows\system32\en-US\erofflps.txt

Sada se upalio normalno, ali onda je opet ekran odjednom postao crn i posle toga se javio Blue Screen (BSOD) i restartovao se za nekoliko sekundi.
    Ako ce vam pomoci bump da lakse utvrdimo sta treba eventualno da se updatuje, okacicu ga ovde (ako prezivi dok odgovorite).

LP

Server Admin

Quote Originally Posted by twix View Post
    Code:
    Problem signature:
    Code:
      Problem Event Name:	BlueScreen
      OS Version:	6.1.7601.2.1.0.256.1
      Locale ID:	1033

Additional information about the problem:
      BCCode:	116
      BCP1:	861F0510
      BCP2:	8EE196F0
      BCP3:	00000000
      BCP4:	00000002
      OS Version:	6_1_7601
      Service Pack:	1_0
      Product:	256_1

Files that help describe the problem:
      C:\Windows\Minidump\112014-17986-01.dmp
      C:\Users\Malisa\AppData\Local\Temp\WER-34632-0.sysdata.xml

Read our privacy statement online:
      http://go.microsoft.com/fwlink/?link...8&clcid=0x0409

If the online privacy statement is not available, please read our privacy statement offline:
      C:\Windows\system32\en-US\erofflps.txt

Sada se upalio normalno, ali onda je opet ekran odjednom postao crn i posle toga se javio Blue Screen (BSOD) i restartovao se za nekoliko sekundi.
    Ako ce vam pomoci bump da lakse utvrdimo sta treba eventualno da se updatuje, okacicu ga ovde (ako prezivi dok odgovorite).

LP
    To ti kod greške podešavanja grafičke kartice, ne znam jel koristiš Nvidia Control Panel ili ATI Catalyst Centre, uglavnom, koji god od ta 2 da koristiš, postavi "default" podešavanja, pa ako ti i posle toga bude javljalo istu grešku, ako se i posle toga bude gasio ekran, budi siguran da imaš problema sa grafičkim čipom. Verovatno su se odvojili neki kontakti na čipu.
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Server Admin

Na našem tržištu već dugi niz godina prodaja laptopova i kućnih računara ide nekim ustaljenim redom i odabirom, tačnije, najviše se prodaju marke poput HP-a, ASUS-a, Acer-a, Toshiba, Lenovo, MSI... Pa sam rešio da pomenem jednu kompaniju koja nije kod nas toliko zastupljena, mislim da se može naći neki prodajni objekat ili firma koja može da ih poruči, mada ja lično nisam naišao ni na jedan, ali sam par takvih laptopova servisirao (moguće je i da su donešeni u polovnom stanju preko granice, ko će ga znati?).

Reč je o kompaniji MEDION

MEDION postoji više od 30 godina (čini mi se početkom 80-ih krenuli). Nemačka kompanija koja se pored Evrope, probila i na Azijsko i na Američko tržište. Pored računara i laptopova proizvode i televizore, cd uređaje, frižidere, opremu za fitnes... Neki od vas možda i poseduju neki MEDION uređaj, ali kod nas su oni prava retkost.

U Nemačkoj su jedna od kompanija sa najvećim udelom na tržištu, i baš iz tog razloga je sredinom 2011. godine kompanija LENOVO kupila većinski deo MEDION AG kompanije (najviše zbog probijanja na evropsko tržište), ali je kompanija zadržala isti naziv iako je LENOVO većinski vlasnik.
    Smatram da je u slučaju ove kompanije tačna ona tvrdnja "Nemački kvalitet", jer stvarno poseduju kvalitetne uređaje.

Konkretno, što se laptopova tiče, dugi niz godina MEDION je izrađivao laptopove samo sa metalnim kućištem, iako nisu toliko lepi na izgled (kockasto kućište, bez gravura, krivina, oblina...) kvalitet opreme je odličan. Iskreno, ne znam trenutno stanje izrade, moguće i da su ulepšali svoje modele, načuo sam i da izrađuju neki 10-to inčni netbook po MSI licenci.
    Desktop računari znam da imaju lep dizajn, a znam da imaju i gejmerske mašine i sa Intelovom i sa AMD opremom. Dakle, široka ponuda računara i laptopova. A i kvalitetna takođe.

Ovo pišem i iz razloga da, ukoliko neko od vas naiđe na njihov desktop ili laptop računar zna o kom proizvođaču je reč i kako se taj proizvođač rangira. Nadam se da će u skorijoj budućnosti biti dosta njihove opreme kod nas. Imaju kvalitet, za cenu ne znam, ali ukoliko neko naiđe na opremu a bude mu i primamljiva cena, da zna šta želi da kupi.
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Server Admin

Flešovanje BIOS-a (BIOS - takozvani sistem komunikator matične ploče sa komponentama i sistemom).

Flešovanje BIOS podešavanja i firmware-a je nezgodan ali vrlo koristan proces za svaki računar (ne samo za računar, mnoge komponente imaju promenu i podnovu svojih firmware-a: ruteri, štampači, telefoni, kase, moderna muzička oprema, itd...).

Prvo želim da naglasim da samo flešovanje BIOS-a može da bude opasno po svaki računar, jer ukoliko tokom flešovanja dodje do problema, vrlo je moguće da više nećete moći da uključite vaš računar (ubićete ga - žargonski rečeno), dakle, po pitanju celog tog procesa bitno je pronaći pravi BIOS koji vaš računar poseduje, proizvođača istog i njegove izmene, dopune i slično.

Što se tiče fiksnih (kućnih) mašina, ja se lično služim sa dve provere proizvođača BIOS-a. Prvi način je, otvorim kućište i pogledam oznake BIOS čipa, a drugi je, instaliram program koji se zove CPUz, koji prikazuje konfiguraciju računara i u njemu takođe ima opcije za prikaz BIOS firmware-a i njegove trenutne verzije.

Što se tiče laptopova, tu je mnogo, mnogo lakše naći. Svaki proizvođač laptopova ima drajvere za svaki svoj model, i bitno je znati da sve drajvere možete naći na zvaničnom sajtu, nemojte lutati po raznim stranicama, već prvo proverite drajvere na zvaničnom sajtu proizvođača (na zadnjoj maski laptopa stoji nalepnica sa modelom laptopa, npr. "Acer E5-511" ili "HP CQ56-111sm"...), na stranici sa drajverima se nalazi i najnovija verzija BIOS-a, koju možete preuzeti.

Najlakši način je da preuzmete .EXE fajl i pokrenete kao normalan program. Dakle postoje 3 opcije za BIOS Update:

- Windows BIOS Update (.exe fajl koji pokrećete kroz vaš sistem)
    - BIOS ISO cd boot image (ISO fajl koji prethodno narežete na cd ISO formom i onda preko boot opcije pokrećete)
    - BIOS files (ovo je najteži način, fajlove prekopirate na cd ili flash, zatim sve te fajlove morate da pozivate kroz sam BIOS i kroz njegovu opciju za update)

E sad, ono što su me mnogo puta pitali: Zašto je to flešovanje BIOS-a bitno?

BIOS je bitan za mnogo faktora. Da to objasnim na jednom primeru:

Recimo imate računar ili laptop star 6-7 godina, i sada želite da taj računar pojačate, recimo dodate malo RAM-a, promenite grafičku karticu, stavite jači procesor, mrežnu, šta god... U mnogo slučajeva računar se neće ponašati kako ste očekivali, već će se žaliti na tu komponentu, ili je jednostavno neće ni registrovati, jer programski BIOS okviri vašeg računara ne mogu da registruju "Firmware" te nove komponente, koji datira iz mnogo novijeg datuma.
    Takođe tu imate i takozvano "zaglupljivanje" računara, smešnije zvuči, ali kada vam u jednom trenutku otkaže monitor, ili priključci za USB ne rade, ili konektor za punjac, ili konektor za audio...baš i ne zvuči smešno...a sve to od jednom, ništa niste radili. Eto u takvim situacijama je BIOS Flesh dosta bitan. Ali za svaki računar postoji poseban BIOS setup, to je ono na šta ponovo skrećem pažnju!

PAŽNJA! Ukoliko niste sigurni u postupak "apdejta" BIOS-a, preporučujem vam da vaš računar odnesete u najbliži servis i da vam oni završe taj posao i sve ostalo što želite posle toga.
    Bitno je jer promena BIOS firmware-a ne sme imati greški i ponavljanja, posle neuspelog pokušaja nećete moći da koristite više taj računar, "ubićete matičnu ploču".
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Imam jedan problem sa grafičkom ne znam da sredim jer to nije moje polje znanja xD

Imam grafičku kartu Intel, tačnije http://prntscr.com/5cf2rj
    Šta je problem ?
    Problem je što ja ne mogu da igram igrice kao što su Counter Strike Source, Counter Strike ProMod, Team Fortress 2, No more room in Hell.
    Zapravo ja mogu da pokrenem igrice, jer ispunjava mi sve uslove, imam 3 gb rama. Igrice "ne štopaju" ali mi grafička karta miješa boje. Dakle samo plava, žuta, zelena, crvena gdje god ima neki objekat. Isto tako i Left for Dead 2. Moram da pokrećem na DirectX 8 ili 9 da bi radilo.
    Drajver ne mogu naći ali ja mislim da je na posljednjoj verziji.

Znate li kako da riješim ?

Probaj da instaliraš najnovije drajvere evo ti ovde link http://www.intel.com/p/en_US/support/detect?iid=dc_iduu ako i to ne uspe moguće je da je do ekrana/ploče ili grafičke.

Server Admin

Svakako ti za ovaj cipset i gpu treba DirectX 9... To je neminovno, da bi mogao da pokrece ovakve igre. Ono sto trebas da uradis je, da pogledas tip maticne ploce, proizvodjaca i da preko maticne ploce pronadjes validne i najnovije drajvere koje podrzava. Pogledaj koja je maticna ploca u pitanju, to ce ti automatski pokazati i cipset drajvere. Ako je GIGABYTE maticna ploca, pored kod-a, moras da dopises i koja je revizija pitanju, recimo: Gigabyte GA-M56S-S3 (rev. 1.x). Tip revizije se nalazi na obodima maticne ploce, nije pored samog ispisa modela ploce. Ukoliko je neka druga marka maticne ploce onda ne moras da pises tip revizije. Ali je bitno da nadjes cipset instalaciju. Posto je integrisana.

Evo posalji mi printscreen ili napisi koja ti je maticna ploca pa da vidim da pronadjem ja. Ili da mi posaljes kod drajvera (Hardware ID). Posalji PM ukoliko negde zakoci... Poz
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Server Admin

Moguce da imas BC35Q ATX maticnu plocu, pogledaj ipak, da ne pretpostavljam ako nisam u pravu.
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

http://prntscr.com/5ci8eo
    Eto ako može nađi a ako ne može, mislim ako nema, onda mi reci koju grafičku novu da kupim

Server Admin

Evo ovaj Intel support ce ti pomoci oko identifikacije (mada cisto sumnjam da ce naci nesto ovde jer je za Q35 cipset skinuta podrska sa zvanicnog sajta, ali vredi pokusati)

Intel support System Identification Utility

Ukoliko sa ovim Intelovim utlity-em ne uspes, evo linka za preuzimanje cipseta za tvoju maticnu plocu:

intel-chipset-motherboard-driver

Javi sta se desava, posle cemo o drugoj ploci, prvo ta da se sredi
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Pazi ovo: http://prntscr.com/5cjra8
    Nađe mi drajver i to čak 8 verzija više od mog trenutnog, skine i ja kliknuo za instalaciju i monitor mi par puta ugasi i upali i na kraju piše failed -.-

EDIT: preko ovog drugog linka sam skinuo chipset za matičnu. Ali neće da mi updejtuje drajver grafičke

Server Admin

Imas PM od mene
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Server Admin

Kako pronaći potrebni drajver samostalno?

Slikama je postupno pojašnjeno kako pronaći potrebni drajver za računar.
    Pratite postupke u slikama i obeležene korake i uspećete (a i pomoći ćete nekome). Kome je nezgodno da ovde gleda postupno, download fajl sa slikama je na kraju post-a

Slika 1:

Slika 2:

Slika 3:

Slika 4:

Slika 5:

Slika 6:

Slika 7:

Slika 8:

Slika 9:

Folder sa slikama postupka - Preuzmi: https://www.sendspace.com/file/ekki2g
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Major

Help help help
    Napravio sam temu u web kategoriji nisam gledao i jesam jer tamo mnogo ljudi posmatra al i ovde da se obratim.
    Kupio laptop nov sve znaci certifikati garancija istekla prije 10 dana jbg.
    I nije bilo instalirani drajvera i sve instaliram al nisam znao model grafike nadjem u papirima Intel HD 3000
    I odem download za windows 8.1 i kada dodje do drugog bljeska display-a promjeni se malo boja izbledi i duplira sliku, e sad evo specifikacije latopa i model.
    Acer Aspire v5 on tach
    571
    Procesor: 2 generacija 1.5 GHz "Quad core" + 2 virtualna jezgra
    Rama: 4 GB DDR3 6400 MHz radni takt 1016
    HDD: 500 GB (Sata)
    Sistem: Windows 8.1 Licensirani orginalni.

E sad bio sam u servisu display nije rikno a ni grafika resenje?
    Hitno potrebno
    Social Network - WithOut ADS - WithOut Verifications

Server Admin

Reci mi samo, na poleđini laptop-a tačan model treba da piše na nalepnici, nešto tipa: "Acer Aspire V5-571P-6490"

Mislim da sam ti našao drajver. Idi na ovaj link:

http://www.acer.rs/ac/sr/RS/content/drivers

U prvom prozoru odaberi "Ultra-thin", u drugom prozoru "Aspire", u trećem skroluj i nadji "Aspire V5-571P".
    Ispod će se učitati svi drajveri za tvoj model i operativni sistem koji koristiš. Preuzmi - Intel (VGA Driver 9.17.10.2828 150.5 MB 2012/09/25)

Poz.
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Major

Acer Aspire V5-571P je u mene tacno je a sad cu vidit ocel uspjet ako uspije imas Like
    Edit: Intelovu kad install isto mi dodje mutna slika bla bla i opet sam reinstal da napisem ovo.
    Last edited by Hankok; 04.12.14 at 14:47.

Server Admin

Koja ti je rezolucija? Je l' 1366 x 768 ? Ako nije, podesi na tu rezoluciju i restartuj laptop.

Ako je ta rezolucija, onda proveri podesavanja displeja, vrati na fabricka podesavanja. A mozes da pogledas i koju verziju BIOS-a imas trenutno, ako ima novije verzije od trenutne koje imas trebao bi da apdejtujes, na istom linku se nalazi i BIOS Update gde i graficki drajver. Poz
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Major

Quote Originally Posted by Cyxoj View Post
    Koja ti je rezolucija? Je l' 1366 x 768 ? Ako nije, podesi na tu rezoluciju i restartuj laptop.

Ako je ta rezolucija, onda proveri podesavanja displeja, vrati na fabricka podesavanja. A mozes da pogledas i koju verziju BIOS-a imas trenutno, ako ima novije verzije od trenutne koje imas trebao bi da apdejtujes, na istom linku se nalazi i BIOS Update gde i graficki drajver. Poz
    Rezolucija je 1366 x 768 i resetujem al nikakve promjene a sto se tice biosa sacu vidit verziju biosa pa cu vidit dal treba update.
    Edit update biosa uradio preko ovog linka sto si mi dao gore u onom postu.
    I idalje ista prica?
    Sad sam bio kod rodjaka programera lik je exstra mozak za to pa ako ne sredim do Subote da mu donesem a meni treba vec ranije a on kad dodje nema mnogo vremena rece ostavi mi laptop pa kad napravim zvacu te a on to oduzi na duzi period.

Cyxoj evo samo promjene: Grafika je postala malo manje mutnija al idalje ne mores citat text koji pises npr. na facebooku.
    Ako znas sta bi moglo to dovrsit da bude barem da malo bolja jos.
    Last edited by Hankok; 04.12.14 at 19:09.

Jel ti laptop u garanciji? Ako jeste odnesi neka ti oni to srede.

Server Admin

Setio se jos necega, pokusaj i to, promeni "refresh rate" na monitoru (Screen resolution - advanced settings (kad se otvori okvir) - Monitor, tu promeni refresh rate), pokusaj da smanjis refresh rate. Ako je mali refresh rate, onda povecaj. Poz

EDIT (dodato): Optimalno je 60 Hz.
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Major

Quote Originally Posted by Cyxoj View Post
    Setio se jos necega, pokusaj i to, promeni "refresh rate" na monitoru (Screen resolution - advanced settings (kad se otvori okvir) - Monitor, tu promeni refresh rate), pokusaj da smanjis refresh rate. Ako je mali refresh rate, onda povecaj. Poz

EDIT (dodato): Optimalno je 60 Hz.
    pS: Dzaba si se sjetio fresh rate je samo 60 Hz ne more se menjat?
    Edit: Nije pod garanciom.

Server Admin

Da je pod garancijom bolje bi prosao, ovako mozda ti polako slabi panel, ili jednostavno originalni drajver nema zeljenu rezoluciju tvog panela na laptopu. Ima sad tu vise opcija a samo detaljnom proverom moze tacno da se utvrdi sta je. Pokusao si da deinstaliras drajver za graficki cip? Ako je i tada mutna slika, do panela je. Ako ne, softverski je problem. I onda se ide dalje sa proverom...
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS

Major

Ovako kada deinstaliram drajver slika je super ma nema problema display isao sam kod servisera i rekao je da je cip i display oky. samo ja sam malo smotan za driver i pitao da mi oni instaliraju rekli da nemaju vremena jedino da ostavim na 4 dana al to je mnogo.

Pukovnik

Ne ostavis 4 dana al zato 10 dana ga ne mozes koristiti ?

Major

vade delove iz laptopa menjaju ubacuju stare zato ne dam bosna ****s je

Server Admin

Imas gore postupak slikovito objasnjen kako da nadjes drajver. Izaci ce ti lista sa drajverima, bice ih sigurno 20-ak. Jedan mora da bude ok, sam da resis trebace ti jedno 2 sata mozda, da pogodis pravi drajver.
    A i ceo dan da ti treba, opet je manje od 4 dana koliko su ti u servisu trazili, mada prvi put cujem da za 1 drajver treba 4 dana, mi to resavamo u medjuvremenu, izmedju pojedinih vecih poslova.
    Cyber-Shark ZMURKA³ HnS